Sectionals
-
Brindley Pier 99503S6 4 pc Sectional
(Sectionals - Stationary)Discover lasting luxury with this sectional. You'll experience the perfect blend of comfort and stylish design with its combination of leather and faux leather. Featuring tufted detailing and low-profile legs, this must-have set ensures both coziness and handsome appeal.
$2,689.95
$4,609.95
Save $1,920.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Brindley Pier |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Black |
| Manufacturer Color | Fog |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material | 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Includes 4 modular pieces: left-arm facing corner chair, armless chair, wedge and right-arm facing corner chair • Modular pieces can float anywhere; sides are finished (with no connectors) • Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-resiliency foam cushions wrapped in poly fiber • Genuine leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Low-profile accent legs with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 128 inch(es) / 325.12 cm |
| Height | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Depth | 88 inch(es) / 223.52 cm |
| Weight | 375.01 lb(s) / 170.1 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 390 lb(s) / 176.9 kg |
| Volume | 144 cu. ft. / 4.08 cu. m. |
-
$2,659.95
Save $1,110.00
$1,549.95
Biddeford 35504S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Bring fashionable function to the forefront with this sleeper sectional with chaise. A transitional arm + More
-
This sofa embodies timeless mid-century elegance with its linear design, sleek track arms and tapered legs. + More
-
$4,039.95
Save $1,690.00
$2,349.95
Boyington U2710618 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Ready to take your reclining experience to the next level? Then sit up and take notice. With this power + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout chair—made to suit your + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this rocker recliner—made to suit your + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about affordably luxurious + More
-
Discover lasting luxury with this oversized ottoman. You'll experience the perfect blend of comfort and + More
-
$2,139.95
Save $890.00
$1,249.95
Brindley Pier 99503S1 2 pc Sectional Loveseat
(Loveseats - Stationary)Discover lasting luxury with this sectional loveseat. You'll experience the perfect blend of comfort and + More
-
Discover lasting luxury with this sectional sofa. You'll experience the perfect blend of comfort and stylish + More
-
Discover lasting luxury with this sectional. You'll experience the perfect blend of comfort and stylish + More
-
Discover lasting luxury with this sectional. You'll experience the perfect blend of comfort and stylish + More
-
Discover lasting luxury with this sectional. You'll experience the perfect blend of comfort and stylish + More
